



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 60 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | CAN, I²C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 46 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Max Frequency | 60 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 46 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Max Clock Frequency | 25 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Oscillator Type | Internal |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$7.88179
Ext.Price$7.88179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.88179 | $7.88179 |
| 10 | $7.50192 | $75.01920 |
| 25 | $7.38247 | $184.56175 |
| 50 | $7.26492 | $363.24600 |
| 100 | $7.14929 | $714.92900 |
